تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
    ابلاغ ۳۴ اولویت عمومی و تخصصی وزارت جهاد کشاورزی از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور در پیوست حکم انتصاب کاظم خاوازی به سمت وزیر جهاد کشاورزی، اولویت‌های سی و چهارگانه این وزارتخانه را در دو بخش عمومی و تخصصی، ابلاغ کرد.

حسن روحانی در این پیوست حکم، از خاوازی خواسته است که برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های سی و چهار گانه تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف ۲ ماه به دفتر وی ارائه کند.

رئیس جمهور همچنین در این پیوست حکم، سازمان برنامه و بودجه کشور را موظف کرد هر ۶ ماه یک بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس جمهور ارایه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

متن حکم پیوست به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر کاظم خاوازی

وزیر محترم جهاد کشاورزی

دولت دوازدهم، بر اساس برنامه‌هایی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری به مردم ارائه شده است و نیز مبتنی بر برنامه تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی در هنگام معرفی وزرا، رسالتی بس سنگین بر عهده دارد. این دولت باید بتواند طی دوره فعالیت خود، کشور عزیزمان ایران را از چالش‌های بزرگ انباشته شده در طول چند دهه گذشته عبور داده و شرایط مساعدی را برای مقطع پایانی فعالیت خود در سال ۱۴۰۰ که مصادف با به پایان رسیدن قرن حاضر است، به وجود آورد.

محدودیت منابع و سایر محدودیت‌های سیاسی، اداری، اجتماعی و فرهنگی از یک طرف و اسناد بالادستی شامل سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده، ایجاب می‌کند که هر وزارتخانه بر اهداف مشخص و محدودی که از اولویت بالایی برخوردار هستند، متمرکز شود و علاوه بر پیشبرد امور جاری، اصلاحات ساختاری برای محقق ساختن برنامه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.

لذا ضروری است جناب‌عالی برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های ذیل تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف ۲ ماه به دفتر اینجانب ارائه نمایید.

همچنین، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است هر ۶ ماه یک بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس جمهور ارائه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

اولویت‌های عمومی

۱- ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قرار دادن قانون در همه امور.

۲- اعمال شایسته‌سالاری به عنوان تنها معیار انتخاب همکاران و مدیریت تعارض منافع در تصمیم‌گیری‌ها، واگذاری‌ها و انتصابات.

۳-ملاک قرار دادن «منشور حقوق شهروندی» در وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه به ویژه در حوزه‌های مرتبط با حقوق عمومی.

۴-توجه به حفاظت از محیط زیست در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها.

۵-اولویت وا‌گذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی.

۶-توجه به رفع انحصارها و برقرار کردن فضای رقابتی در کنار تحت کنترل قرار دادن و قاعده‌مند کردن حوزه‌های انحصاری.

۷-اعمال اولویت ویژه بر استقرار دولت الکترونیک در حوزه تحت مدیریت.

۸-به کارگیری هرچه بیشتر جوانان، زنان و شهروندانی از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی و پرهیز از به کارگیری خویشاوندان در مناصب دستگاه‌های متبوع.

۹-اقدام جدی در راستای مبارزه با فساد اداری.

۱۰-ابتکار عمل در نحوه و نوع فعالیت آن دستگاه برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه.

۱۱- اهتمام به سفرهای استانی به منظور اجرای برنامه‌های دولت و پاسخگویی مستقیم به نیازهای مردم.

۱۲-دفاع از مواضع دولت و پاسخگویی به شبهاتی که در تریبون‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی نسبت به  دستگاه متبوع با دولت مطرح می‌شود.

۱۳-ارائه پیشنهاد و اجرای طرح‌های سازنده نسبت به رفع مشکلات موجود و امیدآفرینی نسبت به آینده کشور.

۱۴- ارائه برنامه‌ دستگاه‌های متبوع تا پایان دولت دوازدهم با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مورخ ۱۳۹۸.۵.۳۰ اعضاء محترم هیات دولت.

 ۱۵-همکاری جدی با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای اجرای مصوبات آن ستاد در وزارت متبوع

اولویت‌های تخصصی

۱-توجه جدی به محدودیت منابع آب و صرفه‌جویی در آب مصرفی کشاورزی، افزایش بهره‌وری آب در تولید محصولات و همکاری با وزارت نیرو در تعادل‌بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی.

۲-به کارگیری سیستم‌های فناورانه‌ی نوین کشاورزی با توجه به گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان.

۳-توجه به تقویت کشت گلخانه‌ای در تولید محصولات کشاورزی.

۴-کاهش قابل توجه آثار بودجه‌ای ایفای نقش دولت در تضمین خرید محصولات کشاورزی.

۵-محور قرار دادن تامین امنیت غذایی و سلامت تغذیه در سیاست‌گذاری‌های بخش.

۶-ایجاد تغییرات اساسی در سازوکار مبادله محصولات بخش به منظور به حداقل رساندن واسطه‌گری غیرضرور و بهره‌مندی هر چه بیشتر کشاورزان.

۷-بازتعریف زنجیره تولید به منظور کاهش ضایعات کشاورزی و استفاده بهینه از منابع محدود آبی کشور.

۸-به حداقل رساندن رشد مصرف انرژی در بخش کشاورزی با افزایش بهره‌وری انرژی.

۹-پیاده‌سازی الگوی مناسب کشت و هدایت نمودن حمایت‌ها از تولیدکنندگان به رعایت این الگو.

۱۰- تولید پایدار محصولات راهبردی، افزایش تولید در واحد سطح و تولید محصولات سالم.

۱۱-اقتصادی نمودن اندازه واحدهای تولیدی کشاورزی از طریق افزایش حاشیه سود کشاورزان، ساماندهی نهادها و تنظیم بازار کالاهای کشاورزی و گسترش زنجیره ارزش در بخش.

۱۲-حفاظت از جنگل‌ها، مراتع، خاک و اراضی کشاورزی و اقدام موثر برای مقابله با بیابان‌گستری و پدیده گرد و غبار.

۱۳-پایدارسازی کشاورزی ایران بر مبنای ظرفیت‌های واقعی آب و خاک، کمک به بهبود مدیریت منابع آبی، ممانعت از فرسایش خاک و تحقق اهداف محیط زیستی دولت.

۱۴-کاستن از مصرف کود و سموم شیمیایی در کشاورزی به منظور ارتقای سلامت عمومی و کاستن از هزینه ‌های فزاینده بخش بهداشت و درمان.

 ۱۵- امکان سنجی و توسعه کشت فرا سرزمینی.

۱۶-تشویق به تولید محصولات ارگانیک.

۱۷-هماهنگی‌های لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین مواد غذایی مورد نیاز در بازار و توجه ویژه به معیشت و کاهش تورم بر مردم.

۱۸-اصلاح زنجیره دام و طیور به منظور حفظ ذخایر ژنتیک، اشتغال‌زایی، تضمین امنیت غذایی، درون‌زایی و کاهش وابستگی به واردات.

۱۹- اصلاحات ساختاری در دستگاه متبوع به موازات بازنگری در نظام آموزش کشاورزی و دارویی و توجه ویژه به پژوهش‌های کاربردی.

حسن روحانی        

رئیس جمهوری اسلامی ایران


    دکتر کاظم خاوازی با رای اعتماد مجلس، وزیر جهاد کشاورزی شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه 20 فروردین ماه 1399 و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با ۱۹۶ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۱5 نماینده حاضر به کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی رای اعتماد داده و وزارت جهاد کشاورزی را به کاظم خاوازی سپردند.

دکتر کاظم خاوازی متولد  ۱۳۴۷ دارای دکترای  تخصصی کشاورزی گرایش خاکشناسی دانشگاه تربیت مدرس بوده و پیش از این، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده است.

از مسئولیت‌های قبلی او می‌توان به معاون ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی،  سرپرست موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،  رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور،  معاون تحقیقاتی موسسه تحقیقات خاک و آب،  معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات خاک و آب،  رئیس بخش تحقیقات بیولوژی خاک و رئیس ایستگاه تحقیقات خاک و آب کرج اشاره کرد.

سوابق کاری وزیر جهاد کشاورزی شامل بنیان گذاری بخش تحقیقات بیولوژی خاک در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، راه اندازی چندین خط تولید کود‌های زیستی درقالب انتقال دانش فنی نماینده سازمان در شورای عالی آموزش و پرورش و عضویت در کمیته نظارتی طرح سربازان سازندگی در ستاد کل نیرو‌های مسلح می باشد.

گفتنی است در روز یاد شده همچنین رئیس جمهور در جلسه هیات دولت، از رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دکتر کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی قدردانی کرد و ضمن آرزوی توفیق برای وزیر جهاد کشاورزی، از دکتر عباس کشاورز در مدت سرپرستی وزارت جهاد کشاورزی قدردانی نمود.


    افزایش 47 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سالجاری با پیگیری های مستمر نظامهای صنفی و تشکلهای کشاورزی

مصوبه شورای اقتصاد درخصوص تعیین قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ توسط معاون رییس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی به نقل از وبسایت معاونت حقوقی ریاست جمهوری، بنابه مکاتبه محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 1398-99 بدین شرح تعیین شد:

گندم معمولی هر کیلوگرم 25000 ریال، گندم دوروم هر کیلوگرم 26000 ریال  (با 4% درصد افت مفید و 1% غیر مفید)

بر این اساس این نرخ نسبت به سال گذشته 47 درصد رشد دارد.

گفتنی است نظام صنفی کشاورزی کشور و نظام های استانی و تشکل های بخش کشاورزی طی سال های گذشته تلاش ها و پیگیری های مستمر در خصوص احقاق بخشی از حقوق تولید کنندگان گندم کشور در خصوص تعیین قیمت این محصول زراعی استراتژیک داشته اند. 


    فعالیت کاری دفاتر نظامهای صنفی کشاورزی در کشور تابع تصمیمات استانداریها و فرمانداریها خواهد بود

به منظور حفظ سلامت عمومی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فعالیت اداری کلیه دفاتر نظام های صنفی کشاورزی شهرستان ها و استان ها تابع تصمیمات متخذه استانداری ها و یا فرمانداری های شهرستان در این ارتباط خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، بنا به مصوبات اتخاذ شده ستاد مدیریت بیماری کرونا در وزارت جهاد کشاورزی به منظور حفظ سلامت عمومی و رعایت اصول بهداشتی و همچنین به دنبال آن ابلاغیه رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور، از این پس و تا اطلاع ثانوی کلیه دفاتر نظام های صنفی کشاورزی شهرستان و استان ضروری است مطابق با سایر دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی، بر اساس تصمیمات متخذه توسط استانداری ها و یا فرمانداری های هر شهرستان که تحت شرایط و وضعیت آن منطقه صادر می گردد عمل نمایند. همچنین تلاش شود حداکثر نکات بهداشتی لازم در انجام امور مراجعه کنندگان به دفاتر نظام صنفی رعایت شده و تا حد امکان ترتیبی اتخاذ شود انجام امور به صورت غیرحضوری صورت پذیرد.